Skip to main content

2019 Scholarship Recipients & Award Winners*

August 31, 2019
2019 Award Winners

*If you are a donor or a scholarship/award winner and you are not listed here, please contact joseph.neary@louisville.edu so we may update our files.


Scholarship Recipients

William A. Bennett CPA Accounting Scholarship: Shelbie L. Wallace


BKD, LLP Scholarship:
Christina M. Costa
Sarahbeth N. Cox
Haley M. Jones
Maggie L. Lambert
Tyler C. Radcliffe


Jerry & Karen Borowick Scholarship: Christina M. Costa


James C. Bowling Scholarship: Cole A. Roberts


John Brown Scholarship in Accountancy:
Shiva Lal Dahal
Yuanbin Jiang
Lane J. Lynch
Inna Reznichenko


David B. Burks Scholarship: Trang Thuy Do


Timothy T. Capps Memorial Scholarship: Anna M. Brockman


Churchill Downs Warmer L. Jones Scholarship:
Anna M. Brockman
Tricia V. Warrens


John R. Craf, Jr. Fellowship: Larry W. Mahaffey


Crowe LLP Outstanding Junior Accounting Scholarship:
Sarahbeth N. Cox
Maggie L. Lambert


DMLO CPAs Scholarship: Kayla T. Preston


Dr. Kathleen Drummond Scholarship: Ruomei Wang


Equine Industry Program AIM Scholarship:
Madison N. Jackson
Adrianna E. Lynch


Equine Industry Program General Scholarship:
Emma R. Figg
Hannah M. Rutledge


EY Scholarship:
Rachel C. Besendorf
Katherine M. Casey
Samantha A. Karr


Full-Time MBA Scholarship:
Robert Tyler Agee
Yamini C. Medabalimi
Kourtney Moody
Dani Jo Skaife
Austin B. Talis
Alexander R. Thomas
Jiao Wang
Jeffrey G. Young
Abi A. Zhang


Ray Glass Scholarship:
Anthony D. Graham
Robert A. Rutledge


J H Hilliard Scholarship:
John Kelley
Joshua Kotter
Larry W. Mahaffey
Farouk V. Migliore


Kent Hollingsworth Memorial Scholarship: Madison N. Jackson


Humana Accounting Scholarship: Emma N. Knaley


Institute of Internal Auditors Scholarship: Erica R. Reed


Irma Klein-Shampain Scholarship: Duong T. Nguyen


KPMG LLP Scholarship:
Taylor R. Harris
Connor M. Hartlage


Kurfees Scholarship: Holly A. Berry


Lindemeyer Accounting Scholarship: Maria I. Reyes


C. Stephen and Milah Lynn Scholarship: Sagar Tamang


William F. Mayer Scholarship: Kayla T. Preston


John and Carolyn McBride Scholarship:
Sarah K. Esselman
Joshua T. Gonzalez


William G. Meyer, Sr. Scholarship: Emma N. Knaley


Miranda Family Scholarship: Jacqueline R. Crabtree


Monroe Shine and Co., Inc. CPAs Scholarship: Kassidy R. Manning


Eddie Morris Scholarship: Kelsey H. Ridener


Mountjoy, Chilton & Medley LLP Scholarship: Kristen M. Siegfried


R. Charles Moyer Scholarship:
Phillip S. Cupp
Joshua Kotter
Elizabeth A. Sherzer


Robert L. Nardelli MBA Scholarship: Tiffany M. Lakhwani


National Association of Credit Management Scholarship: Reilly E. Brown


Stephen A. O’Neil Memorial Scholarship:
Anna M. King
Allie J. Sullivan


PricewaterhouseCoopers, LLP Scholarship:
Rachael A. Burch
Samuel U. Hildreth
Lauren A. Kessinger
Joshua J. Smithson


Jennie Rees Scholarship: Madison N. Jackson


Rose Mary Rommel Toebbe Scholarship:
Thomas C. Falkner
Matthew K. Stotts


Chuck E. Schmidt Memorial Scholarship: Adrianna E. Lynch


Scoppechio Rise Above Scholarship: Destiny J. Bell


Maxwell P. Spicker, Jr. Scholarship: Roger T. Young, Jr.


Frederick Walden Stamm Scholarship: Taylor A. Young


Bill Stone Family Scholarship: Alexander J. Hood


Woodrow M. Strickler Scholarship:
Madeline N. Kuehn
Braedan E. Merriman


Strothman and Company Scholarship: Kassidy R. Manning


Vulcan Hart MBA Scholarship: Connor P. Welch


Lowry Watkins, Jr. Scholarship in Finance: Brandon L. Johnson


Welenken CPAs Scholarship: Shelbie L. Wallace


Sebastian Zorn Scholarship: Brandon M. Berney


AWARDS AND PRIZES

Academic Achievement in Economics
T
aylor C. Fatheree
Mariana Mayer Humberg
Campbell B. Gott
Diana H. Rudic


COBSC Outstanding Student Award
Philip J. Breen
Haley M. Harkins
Elanna J. Carr


Ollie Green, Jr. Undergraduate Tax Student Award
Haley M. Jones


John Mead Prize in Economics-Fall 2018
Paul E. Thompson


Northwestern Mutual Fast Pitch Competition
1st Place: Allison P. Workman
2nd Place: Elliott Kelly, Jr.
3rd Place: Caitlin J. Grimes and Nicholas D. Krauter


Omicron Delta Kappa Outstanding Graduating Senior Award
Elshadai B. Smith-Mensah


Rotary Leadership Fellows Award
Sarah A. Hugenberg
Matthew T. Riggle
Bethany N. Witten


Woodrow M. Strickler Leadership Award for Accountancy
Dylan M. Payne


Woodrow M. Strickler Leadership Award for Computer Information Systems
Tristan L. Street


Woodrow M. Strickler Leadership Award for Economics
Mary M. Schnell


Woodrow M. Strickler Leadership Award for Finance
Celene M. Funke


Woodrow M. Strickler Leadership Award for Marketing
Kristen A. Parker


THE OUTSTANDING SENIORS

Louis A. Grief Outstanding Senior in Accountancy
Dylan M. Payne

Outstanding Senior in Computer Information Systems
Tristan L. Street

Carl E. Abner Outstanding Senior in Economics
Mary M. Schnell

Outstanding Senior in Finance
Celene M. Funke

The Robert G. Lawrence Outstanding Senior in Equine Business
Katherine Landin Johnston

Outstanding Senior in Marketing
Kirsten A. Parker

Student Council Award
Emily M. Baete


Your contribution directly impacts our capacity to champion and celebrate
our best and brightest. Help us make UofL a great place to learn by creating
a scholarship or student award.  We hope you will consider investing in our future business leaders and entrepreneurs.

Invest today.
Chinese (Simplified)EnglishGermanHindiRussian